Ukruszony,pęknięty lub złamany ząb? Nie panikuj! Jest rozwiązanie

Ukruszony, pęknięty lub złamany ząb? Nie panikuj! Jest rozwiązanie.

 

Miałeś pecha i gdy ugryzłeś tą nieszczęsną twardą landrynkę ukruszył Ci się przypadkowo ząb? Nie martw się, wszystko da się naprawić. Trzeba się tylko jak najszybciej zgłosić z tym do stomatologa. Im szybciej się zgłosisz, tym większa szansa na uratowanie zęba.

Gdy ząb złamał się np, w okolicach szkliwa i zębiny to można go odbudować lub przykleić złamaną część. Pomocne są tutaj te trzy zabiegi: bonding, licówki i korony.

Czym jest bonding i jak może nam pomóc?

Bonding to zabieg za pomocą, którego można nieinwazyjnie odbudować pękniętego, ukruszonego zęba za pomocą żywic kompozytowych. Bonding łączy się szczelnie z powierzchnią zęba wyłącznie za sprawą adhezji bez potrzeby nawiercania, zaczepów, czyli bez ingerencji w tkanki zęba. Szczególnie polecany dla osób, które boją się jeszcze zrobić sobie licówki czy korony, a chcą poprawić estetyczny wygląd zębów bez większych ingerencji.

Zabieg zaczyna się od przygotowania zębów, czyli ich oczyszczenia. Potem stomatolog nieznacznie zmniejsza przednią część zęba. Następnie wytrawia się preparowaną część kwasem, płucze i aplikuje żywicę czyli bond w odpowiednim kolorze dopasowanym do koloru zębów pacjenta. Nałożony materiał naświetla się lampą stomatologiczną. Czas takiego zabiegu to około 30-60 minut.

Jest to zabieg mało inwazyjny,więc nie jest tu konieczne znieczulenie.

Co ważne zabieg bondingu jest w pełni odwracalny,więc możesz go wykonać bez konsekwencji żeby zobaczyć jak będziesz wyglądać w licówkach porcelanowych.

Bonding jest zabiegiem nietrwałym. Trzeba go powtarzać żeby utrzymać efekt lub zdecydować się na licówki porcelanowe dla trwalszego efektu. Bonding może się utrzymać około 4-5 lat, a licówki porcelanowe mogą służyć nawet do 15 lat!

O licówkach każdy powinien to wiedzieć

Licówki to cienkie porcelanowe płatki, które zakładamy na przód zęba. Żeby je założyć trzeba usunąć około 0,5 mm szkliwa. Jest to już zabieg inwazyjny, ponieważ mimo,że jest to niewielka ilość, to organizm już nie jest jej w stanie odtworzyć. Jeśli już decydujemy się na licówki musimy pamiętać,że już zawsze będziemy je nosić.

Ten zabieg zapewni Ci tzw. „Hollywoodzki uśmiech” – biały i idealnie dobrany do Twoich rysów twarzy, osobowości oraz innych cech.

Ważne! Licówki nie są odpowiednie tylko dla osób z bruksizmem, ponieważ tacy pacjencji po ich założeniu będą je sobie ścierach o dolne zęby i przez to jednocześnie uszkadzać i licówki i dolne zęby!

Przed założeniem licówek należy wyleczyć wszystkie zęby oraz ewentualnie wybielić zęby żeby pasowały kolorem do wybranych licówek. Następnie na pierwszej wizycie u stomatologa wykonywane są wyciski. Na modelach zębów lekarz pokaże Ci jak będą wyglądać Twoje zęby i dobierze razem z Tobą ich kolor,odcień i kształt. Na drugiej wizycie przymierzasz swój „nowy uśmiech” jeszcze bez piłowania zębów. Makietę Twoich nowych zębów bierzesz ze sobą do domu i masz czas na zastanowienie się czy ten „nowy uśmiech” Ci odpowiada. Na następnej wizycie zawsze możesz skorygować ewentualne niedogodności. Potem lekarz w znieczuleniu usuwa do 0,5mm szkliwa. Na czas oczekiwania na właściwe licówki od protetyka, Twoje zęby będą zabezpieczone tymczasowymi licówkami. Na ostatniej wizycie stomatolog zacementuje Twoje nowe licówki i „Hollywoodzki uśmiech” gotowy! 😊

Trwałość licówek to średnio 8-15 lat!

Pamiętaj! Nawet jeśli masz założone licówki, to powinieneś zgłaszać się do stomatologa na regularne wizyty i profesjonalne czyszczenie zębów w gabinecie czyli skaling, piaskowanie i fluoryzacje. To zapewni ci nieskazitelny uśmiech.

Na ratunek rekonstrukcji zęba – korona

 Korona to jedyne rozwiązanie na rekonstrukcję zęba gdy ten jest w bardzo złym stanie. Jest to bardzo popularna i sprawdzona metoda naprawy uzębienia.

Lekarz stomatolog zakłada taką koronę na zęba żeby uchronić go przed jego utratą oraz żeby go wzmocnić, ponieważ osłabiony, uszkodzony ząb nie poradzi sobie np. Z żuciem pokarmów czy naciskiem innych zębów w żuchwie. Korona nadaje też estetyki, odpowiedniego wyglądu zębom.

Żeby założyć koronę trzeba znieczulić pacjenta. Najbardziej naturalnie wyglądają korony porcelanowe lub ceramiczne.

 

W poważniejszych przypadkach może być potrzebne leczenie kanałowe lub implanty.

 

Masz kłopot ze złamanym, ukruszonym lub pękniętym zębem? Nie wiesz jakie leczenie jest odpowiednie? Zadzwoń do AuroraDent już teraz, a nasi doświadczeni lekarze powiedzą Ci co dalej robić.

Tel. +48 888  888 796